Bitcoin Pizza Günü | 22 Mayıs

Bitcoin Pizza Günü | 22 Mayıs

Her geçen gün herkes tarafından daha fazla kabul gören Bitcoin tarihinde 22 Mayıs oldukça önemli bir gün olarak görülmektedir. 22 Mayıs 2010 yılında Bitcoin ile ilk defa alışveriş yapılarak 2 büyük boy pizza sipariş edildi. 2010 yılından itibaren her yıl Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanan bugünün ne anlama geldiğini, nasıl ortaya çıktığını ve önemini yazı içeriğinde bulabilirsiniz.

BitcoinTalk

Bitcoin’in piyasaya çıkışının ardından yaklaşık bir buçuk yıl sonra,18 Mayıs 2010 tarihinde Bitcoin yatırımcılarının, yazılımcılarının ve katılımcılarının kullandığı BitcoinTalk forum sitesinde Florida’da yaşayan yazılım programcısı Laszlo Hanyecz isimli kişi Bitcoin ile alışveriş yapmak istediğini belirtti. Hanyecz, foruma yazdığı mesajda 2 büyük boy pizza karşılığında 10.000 Bitcoin ödeyebileceğini söyleyerek önemli bir adım atmış oldu.

Laszlo Hanyecz’in Orijinal Mesajı

“I’ll pay 10,000 bitcoins for a couple of pizzas.. like maybe 2 large ones so I have some left over for the next day. I like having left over pizza to nibble on later. You can make the pizza yourself and bring it to my house or order it for me from a delivery place, but what I’m aiming for is getting food delivered in exchange for bitcoins where I don’t have to order or prepare it myself, kind of like ordering a ‘breakfast platter’ at a hotel or something, they just bring you something to eat and you’re happy!

I like things like onions, peppers, sausage, mushrooms, tomatoes, pepperoni, etc.. just standard stuff no weird fish topping or anything like that. I also like regular cheese pizzas which may be cheaper to prepare or otherwise acquire.

If you’re interested please let me know and we can work out a deal.

Thanks,
Laszlo

Orijinal Mesaj Türkçe Çevirisi

Birkaç pizza için 10.000 bitcoin ödeyeceğim.. Belki 2 büyük pizza gibi, bu yüzden ertesi güne biraz fazla kaldım. Daha sonra yemek için pizzayı bırakmayı seviyorum. Pizzayı kendin yapabilir ve evime getirebilirsin ya da bir teslimat yerinden benim için sipariş edebilirsin, ama benim amacım yiyecekleri kendim sipariş etmem veya hazırlamam gerekmeden Bitcoin karşılığında teslim etmek. Bir otelde ‘kahvaltı tabağı’ sipariş etmek gibi bir şey, sadece yiyecek bir şeyler getiriyorlar ve mutlusunuz!

Soğan, biber, sosis, mantar, domates, pepperoni vs. gibi şeyleri severim. Ayrıca hazırlaması veya satın alması daha ucuz olan normal peynirli pizzaları da severim.

İlgileniyorsanız lütfen bana bildirin, bir anlaşma yapabiliriz.

Teşekkürler,

Laszlo

Mesajı yazdıktan sonra beklemeye başlayan Laszlo birkaç teklif aldı ancak tam olarak istediğini alması için 4 gün beklemesi gerekti. 2 adet büyük boy Papa John’s pizza sonunda geldi. 22 Mayıs 2011 tarihi itibari ile 10.000 Bitcoin yaklaşık olarak 41 Dolar değerindeydi. Daha sonraki zamanlarda gelen pizzaların 5 farklı fotoğrafını çekmiş olan Laszlo bunları paylaşarak 10.000 Bitcoinin neye mal olduğunu gösterdi.

Dünyada Bitcoin ile ilk alışverişin yapıldığı gün olarak 22 Mayıs 2010 tarihe geçti. 2014 yılına kadar pek fazla önem verilmeyen bugün daha sonraki yıllarda Bitcoin tarihinde önemli bir gün olarak kutlanmaya başlandı.

Laszlo Pizza Açıklamaları

Laszlo verdiği röportajlarda 10.000 Bitcoin karşılığında 2 büyük boy pizza almasının kulağa oldukça havalı geldiğini ve yaptığı işlemden dolayı asla pişman olmadığını dile getirdi.

İlk Bitcoin ile pizza alışverişini yaptıktan sonra da farklı pizza satıcılarından teklifler aldığını ve yine sipariş karşılığında Bitcoin gönderdiğini söyleyen Laszlo daha sonra siparişler için yeterli Bitcoinin üretilmesine yetişemediği için bazı siparişleri de iptal ettiğini açıklamalarına ekledi. Kendisi aynı zamanda Bitcoin madencisi.

10.000 Bitcoin Nerede?

İlk alışverişten sonra pizzacıya ödenen 10.000 Bitcoin, pizzacının hesabından sonra farklı yollar izleyerek farklı cüzdanlara dağıldı. Aynı zamanda bazı Bitcoinler BTC-e borsasında kullanılmayan cüzdanlara gönderilerek kullanım dışı bırakıldı. BTC-e borsası ilk borsalardan olup kara para aklama suçlamaları ile 2017 yılında çalışmalarını durdurdu.

Blockchain analiz şirketi Coinfirm’in kurucu ortağı ve pazarlama sorumlusu Grant Blaisdell, “Yıllar geçtikçe fonlar birçok adrese taşındı. Bazı Bitcoinler artık kullanılmayan borsalara giderken, bazıları oldukça değerli cüzdanlarda bulunuyor,” dedi. Araştırmalarına devam eden Blaisdell, orijinal 10.000 Bitcoinin %5.79’unun şu anda var olan en büyük Bitcoin cüzdanlarının birinde bulunduğunu ve bu cüzdanda bir aktifliğin olmadığını ifade etti.

Son Fikirler

Bitcoin ile alınan ilk hizmet olan pizzalar için o gün sadece 41 Dolar değerinde 10.000 Bitcoin verildi. 12. Yılını kutladığımız Bitcoin Pizza Günü’nde 10.000 Bitcoin ise 297.100.000 Dolar veya 4.621.410.000 Türk Lirası yaklaşık değere sahip.

Bitcoin veya altcoinlerin birim fiyatı öngörülebilir değillerdir. Fiyatlanması alıcı ve satıcının verdikleri teklifler üzerinden belirlenmektedir. Gelecek yıllarda Bitcoin ve altcoinlerin nasıl bir yol izleyeceğini bilemeyiz. Ancak bilinen bir gerçek var ki o da Bitcoin’in hayatımızın birçok alanında karşımıza sıkça çıkacak olması.

Paritex Destek : destek@paritex.com

Telegram Kanalı: https://t.me/paritexexchange

--

--

--

Paritex Exchange | Dijital Finans Dünyasındaki Güvenilir Partneriniz | https://www.paritex.com

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Paritex Exchange

Paritex Exchange

Paritex Exchange | Dijital Finans Dünyasındaki Güvenilir Partneriniz | https://www.paritex.com

More from Medium

The Features of Major Coin

Organizer in 5: Edgify CEO on directing melodic auditorium to run an AI startup

Hampton University and Its Hypocrisy

Factorio, blockchain, and the nature of fun