Gem, Shit ve Scam Coin Nedir?

Paritex Exchange
3 min readMay 10, 2022

--

Gem, Shit ve Scam Coin Nedir?

Kripto para dünyasında heyecan verici projeler, çözüm odaklı, bir soruna karşı geliştirilmiş projelerin yanı sıra hiçbir işleve sahip olmayan, sadece dolandırıcılık amacıyla üretilen ya da kullanılan projeler ve bunlara bağlı kripto paralar mevcuttur. Aynı zamanda henüz değerini ortaya koyamamış kısa veya uzun vadede değerini belirleyecek olan kripto paralar da bulunmaktadır. Bu kripto para birimlerinin türünü birbirinden ayırmak oldukça zordur. Gerekli bilgi, tecrübe ve zamana sahip olmak bu ayrımı yapmaya yardımcı olacaktır.

Her geçen gün daha da büyüyen ve yatırımcı kitlesini artıran kripto paralarda kazanç sağlamak ve dolandırılmamak için bazı hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere sıkça adını duyduğunuz 3 kripto para türünden bahsedeceğiz.

Gem Coin Nedir?

Gem Coin, İngilizce kelime anlamı “mücevher” olan, değeri henüz diğer yatırımcılar tarafından fark edilmemiş, ancak gelecekte kendi değerinin 100 katından fazla değer kazanabilecek kripto paralar için kullanılan genel bir tanımlamadır.

Düşük piyasa değerine sahip olan bu kripto paralar yeterli kullanıcı kitlesini yakaladıktan sonra muhteşem sıçramalar yapabilir. Genel olarak bir kripto para projesinin 300 milyondan fazla yatırımcısı olması piyasa içerisinde artık onun bilinen kripto paralar sınıfına almaktadır.

Gem Coinleri bulmak aslında oldukça basittir. https://coinmarketcap.com/ adresine girip piyasa değeri 1 ile 1.5 Milyon $ arasındaki coinleri filtreleyerek bütün gem coinleri listeleyebilirsiniz. Ancak yatırım yapmak bulmak kadar kolay değildir.

Kripto para borsalarında oldukça fazla sayıda sahte proje bulunmaktadır. Rug Pull olarak adlandırılan olaya maruz kalmamak ve para kaybetmemek için Gem Coinlere yatırım yaparken daha fazla dikkatli olmak gerekir. Dikkat edilecekler noktasında proje ekibinin geçmişi ve yaptıkları önemli bir kriterdir. Projenin teknik belgelerini dikkatlice inceleyip projenin geleceği hakkında daha fazla bilgi edinilmelidir.

Shitcoin Nedir?

Shitcoin kripto para piyasasında hiçbir amacı ve değeri bulunmayan kripto paralara verilen isimdir. Shitcoin çok kolay bir şekilde üretilip piyasaya sunulabilirken, bilinen bir projenin kopyası olarak da üretilebilirler.

İşlevsellik, kullanılabilirlik ve gerçekçilik açısından Shitcoinleri diğer kripto paralardan ayırmak kolaydır. Kripto para piyasasının doğası gereği dalgalı bir seyir izler. Shitcoinlerde bu durum söz konusu değildir ve stabil olarak fiyatı düşen kripto paralardır.

Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para piyasasında en bilinen kripto paralara yatırım yapan milyonlarca insan olduğu gibi, shitcoinlere de yatırım yapan birçok yatırımcı bulunmaktadır.

Shitcoinlere yatırım yapmak isteyen bir yatırımcı merkeziyetsiz borsalar üzerinden veya bazı merkeziyetli kripto para borsalarından alım yapılabilir. Shitcoine yatırım yapan kişilerin amacı, kısa zaman içerisinde, çok düşük olan değerin bir anda yüksek kazançlar getirmesini beklemesidir.

Scam Coin Nedir?

Scam Coin (Aldatıcı Coin), kötü amaçlı kişiler tarafından üretilen ve piyasa değeri şişirilerek yatırımcı çeken, kripto para ekosistemini kullanarak dolandırıcılık amaçlı kullanılan kripto paralara verilen isimdir. Scam Coin için dolandırıcı tarafından yapılan propaganda sayesinde yüksek gelir elde edilirken, bu gelir bir anda ortadan kaybolarak Scam Coinin değeri neredeyse sıfırlanır, dolandırıcı veya geliştirici ekip ortadan kaybolur.

Scam Coinlerin ortak özellikleri vardır. Öncelikle her kripto para projesinin bir amacı ve işlevselliği bulunurken, Scam Coinlerde bu durum hemen göze çarpar. Çünkü geliştirici ekip tarafından kullanıma yönelik değil tamamen yatırım yapmaya yönelik söylev ve paylaşımlar yapılır.

Halka arz olmayan yüksek değerlere ulaşan kripto para fiyatı, Scam Coin olmasına işaret edebilir. Geliştirici ekibin etkisiyle artırılan fiyatlar ile yatırımcı çekilmesi planlanır. Yatırımcıların projeye katılması sonucunda fiyat artışı yaşanabilir ve proje sahipleri projeyi sonlandırılabilir.

Gerekli araştırma ve inceleme yapılmalı, yeterli bilgi edinmeden yatırım yapılmamalıdır. Scam Coinler listeleri kontrol edilmelidir. Scam Coinleri anlık olarak https://tokensniffer.com/tokens/scam adresinden takip edebilirsiniz.

Paritex Destek : destek@paritex.com

Telegram Kanalı: https://t.me/paritexexchange

--

--

Paritex Exchange

Paritex Exchange | Dijital Finans Dünyasındaki Güvenilir Partneriniz | https://www.paritex.com