NFT (Nitelikli Fikri Tapu) Nedir?

Paritex Exchange
3 min readMay 10, 2022

--

NFT (Non-Fungible Token) değerli ve nadir olan dijital varlıkların, benzerlerinin üretilememesi için oluşturulan bir kimliktir. Blockchain sistemi üzerinde ERC-721 ve ERC-1155 standartlarında üretilirler. Ethereum ve Binance Smart Chain ağında oldukça popülerdir.

NFT Türkçe karşılığı olarak Nitelikli Fikri Tapu olarak adlandırılmaktadır. Kelime anlamlarının NFT’nin kullanım ve çalışma mantığının karşılığını tam olarak verdiğini söyleyebiliriz.

Metaverse kavramının 2021 yılından sonra daha fazla kullanılması ile beraber NFT kullanımı da buna bağlı olarak yükseliş göstermiştir. Sanat, reklam, müzik, futbol gibi birçok alandan yatırımcı NFT üretimine destek verdiği gibi kendi koleksiyonlarını da satışa sunmuştur. 2021 yılında NFT’lere ödenen toplam para miktarı 2 milyar $ geçmiştir ve bu ilgi giderek artmaya devam etmektedir.

NFT’ler Neden Değerlidir?

NFT’lerin değerli olmasının birçok nedeni bulunsa da en önemlisi NFT’lerin asla kopyasının üretilememesi sayılabilir. NFT olarak üretilen bir resim veya müzik asla kopyalanamaz. Blockchain sisteminin getirdiği bu özellik ile NFT yatırımcılarının neden bu kadar yoğun ilgi gösterdiğini anlamak mümkündür.

Çok ünlü bir sanat eseri olan Mona Lisa tablosunun birçok kopyası mevcuttur. Kopya eserler değerinden çok fazla bir fiyata satışa sunulabilirken, NFT bu durumu ortadan kaldırmaktadır. Dijital olarak üretilen NFT eserlerin kopyası olamayacağı gibi sahibi de sadece bir kişi olacaktır.

NFT Değeri Nasıl Belirlenir?

Üretilen NFT çeşidine göre değeri belirlenmektedir. Eğer NFT bir saat eseri hakkında ise değeri sanat eserini ortaya çıkaran kişinin geçmişine ve yetkinliğine bağlı olarak değişmektedir.

Seri olarak üretilen NFT’lerde genellikle 1 numaralı NFT en değerlisidir. Daha sonra yatırımcılar 7 ve 13 numaralı NFT’lere daha fazla ilgi göstermektedir. Bu numaralara sahip olan serinin eserleri daha fazla rağbet gördükleri için diğerlerine göre daha farklı fiyata sahiptirler.

Sınırlı sayıda üretilen bir seri varsa bu durum NFT’yi daha değerli kılmaktadır. Genelde bu futbolcu veya basketbolcu kartları olarak üretilen fiziki kartlar gibidir. Seri sınırlı ve özeldir. Bu nedenle serinin bir kartı oldukça yüksek değerlere ulaşabilir.

Nasıl NFT Satın Alabilirim?

Ethereum tabanlı NFT’ler için en büyüğü OpenSea, Binance Smart Chain tabanlı olanlar içinse Tresureland ve BakerySwap’tır. Bu platformlardan profesyonellerin veya amatörlerin eserleri satın alınabilir.

NFT’lere ilginin artmasına bağlı olarak dolandırıcıların da sahte NFT pazarları açtığı bilinmektedir. Bu nedenle NFT alımı yaparken dikkatli olunmalıdır.

NFT’nin Sahtesi Üretilebilir Mi?

Blockchain sistemi üzerinde gerçekleşen her olayın işlem geçmişi bulunmaktadır. Bu nedenle her NFT’nin kaydı tam olarak üretildiği ilk andan itibaren kayıt altındadır. Sahip olduğunuz veya alacağınız NFT’nin orijinal olup olmadığını blockchain üzerinden kontrol edilebilirsiniz. Detaylar arasında NFT’nin oluşturulma tarihi ve NFT’yi çıkaran cüzdan adresi yer alır. Bu bilgileri karşılaştırarak doğru bilgi edinilebilirsiniz.

Blockchain üzerinde gerçekleşen NFT üretiminin sahtesini yapmak imkansıza yakındır. Sadece görsel olarak benzeri yapılabilir.

NFT Projeleri

Beeple’ın Christie’s de müzayedeye çıkardığı “Everydays: The First 5,000 Days” adlı 13 yıllık eseri, 25 Şubat’ta başlayan açık artırmanın ardından 69,4 milyon dolara satılmıştır. Bu satış şu ana kadarki en yüksek satış olma özelliğine sahiptir. Bu eser NFT tarihini en önemli satışını ve geleceğini temsil etmektedir.

NBA Top Shot tüm NFT projeleri arasında en fazla kullanıcıya sahip projedir. NBA Top Shot projesinde kullanıcılar, dünyanın en iyi basketbol organizasyonu olan NBA anlarını içeren benzersiz dijital sanat eserlerinden oluşan paketleri NFT olarak satın alabilmektedir.

CryptoPunks şirketi Ethereum ağında bulunan benzersiz 10000 karakteri ile NFT projeleri arasında en eskilerdendir. 2021 yılına kadar pek değer verilmeyen proje NFT’lerin ilgi görmesi ile beraber yüksek satış rakamlarına ulaşmıştır. 50 ile 100 $ arasında olan karakterlerin fiyatı 4000 ETH seviyesini görmüştür. Şu ana kadarki satışlardan elde edilen gelir 120 milyon doları aşmış durumdadır.

Axie Infinity, Ethereum üzerindeki en popüler NFT oyunlarından biridir. Oyun içerisinde kullanıcılar evcil hayvanları satın alabilir, eğitebilir ve onları satabilirler. Geliştirdikleri hayvanlar ile savaşlara katılıp gelir elde edebilirler. Ayrıca sahip oldukları hayvan karakterlerini takas edebilmektedirler. Oyundaki hayvanların her biri bir NFT örneği olup hepsi eşsizdir.

Metaverse dünyası içerisinde sanal araziler satın almak son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir yatırım alanıdır. Bu alanda hizmet sunan birçok NFT projesi bulunmaktadır. Bunların içerisinde en önemlisi ve Decentraland MANA projesidir. Oyuncular, bir ERC-721 tokenı ile temsil edilen sanal araziler olan LAND’i geliştirebilir ve alıp satabilir. Sahip oldukları arazileri istedikleri gibi inşa edebilirler. Her biri benzersiz olan araziler MANA ile alınıp satılabilmektedir.

Son Düşünceler

NFT 2017 yılı ile başlayan dijital koleksiyon, pazarlama alanı olarak görülmektedir. Bu alanın daha henüz yolun başında olduğu unutulmamalıdır. Yapılan proje ve geliştirmeler her geçen gün daha da ağırlığını hissettirerek devam etmektedir. NFT’lerin artık hayatımızda önemli bir rol oynadığı yadsınamaz bir durumdur.

Paritex Destek : destek@paritex.com

Telegram Kanalı: https://t.me/paritexexchange

--

--

Paritex Exchange

Paritex Exchange | Dijital Finans Dünyasındaki Güvenilir Partneriniz | https://www.paritex.com